Aitas piens

Aitas piens ir produkts, kas bagāts ar bioaktīvām vielām, kas nepieciešamas jaunu organismu pareizai attīstībai. Aitas piena vērtīgais sastāvs ir saistīts ar augstu taukskābju, imūnglobulīnu, olbaltumvielu, hormonu, vitamīnu un minerālvielu saturu. Tā kā aitas piens satur visaugstāko linolskābes saturu no visiem atgremotājiem, tas ir efektīvs aptaukošanās, 2. tipa cukura diabēta un vēža profilaksē. Daudziem aktīviem biopeptīdiem, kas atrodami pienā, ir pierādītas pretvīrusu, antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Turklāt tiem ir arī citotoksiska aktivitāte pret vēža šūnām. Aitas piena īpatnība ir augstais vitamīnu, īpaši B vitamīnu un minerālvielu, līmenis. Aitas piena ietekme uz cilvēka ķermeni joprojām nav pilnībā izprotama, un jaunākie pētījumi ir vērsti uz to, cik svarīga ir orotskābe un mikroRNS, kas atrodas šo atgremotāju pienā. Aitas piens neapšaubāmi ir cilvēka organismam bagāts veselību veicinošu vielu avots, un, pateicoties tam, tas var darboties kā efektīva funkcionāla pārtika.

Aitas piens satur īsas un vidējas ķēdes taukskābes (kas veido apmēram 11%), kas ir ārkārtīgi svarīgas cilvēka uzturam. Šajā pienā ir augstāka sviestskābes (C4:0), omega-3 taukskābju un konjugētās linolskābes (CLA) koncentrācija nekā citu atgremotāju pienā. Jaunākie pētījumi liecina, ka jogurta ar omega-3 taukskābēm lietošana ievērojami samazina infekcijas slimību attīstības risku. No visiem atgremotājiem aitas piens izrādās CLA bagātākais (1,1%), taču šī komponenta koncentrācija pienā ir atkarīga no gadalaika. Pēdējos gados ir sniegti pierādījumi, kas lielā mērā balstās uz pētījumiem in vitro un klīniskiem pētījumiem ar cilvēkiem, ka CLA papildus klasiskajam darbības mehānismam ir arī vairāki savstarpēji atkarīgi molekulārie signalizācijas ceļi, kas ir atbildīgi par cilvēka veselību. CLA inhibē gan labdabīgus, gan ļaundabīgus audzējus, kavējot šūnu augšanu un attīstību. Ir pierādīts, ka sievietēm, kuras lieto piena produktus ar augstu tauku saturu, ir mazāka resnās zarnas vēža sastopamība, un tas var būt daļēji saistīts ar augsto CLA saturu šajos pārtikas produktos. Aitas piens satur augstu B vitamīnu saturu, kas ir svarīgi smadzeņu attīstībā un nervu sistēmas darbībā.

Vai aitas piens satur laktozi? Jā, aitas piens satur laktozi. Nereti cilvēki izjūt diskomfortu pēc govs piena dzeršanas, un bieži cilvēki pieņem, ka tā ir laktozes nepanesamība (pienā esošo dabisko cukuru nepanesamība). Tomēr bieži vien piemērotāks termins ir jutīgums pret govs pienu (problēmas ar pienā esošo olbaltumvielu vai tauku sagremošanu). Simptomi ir gandrīz identiski laktozes nepanesības simptomiem, tāpēc bieži tas izraisa neskaidrības un nepareizas diagnozes. Aitas piens nav piemērots tiem, kam ir klīniski diagnosticēta laktozes nepanesamība, bet, iespējams, tā ir laba alternatīva citiem, kuri ir jutīgi pret govs pienu.

Vai aitas piens ir A2 tipa piens? Jā – aitas piens dabiski ir A2 tipa piens, kas nesatur A1 beta kazeīna proteīnu, kas atrodams lielākajā daļā govs piena. Tiek uzskatīts, ka A1 beta kazeīna ģenētiskā forma negatīvi ietekmē piena produktivitātes rādītājus un kvalitāti. Tā var arī nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka veselību, piemēram, veicināt gremošanas traucējumus un vēdera uzpūšanos. A2 ģenētiskā forma nodrošina lielāku izslaukumu lopiņam un labākus tauku un olbaltumvielu rādītājus pienam. A2 beta kazeīna struktūra pēc sava sastāva ir tuvāka cilvēka mātes pienam.

Ir aptuveni divdesmit minerāli (makro un mikroelementi), ko uzskata par būtiskiem cilvēku organismam. Tie spēlē strukturālo, bioķīmisko un uztura funkcijas cilvēka organismā, tāpēc to adekvāta uzņemšana ir nepieciešama optimālai garīgai un fiziskai veselībai. Optimāla kalcija, fosfora un magnija uzņemšana ir svarīga sirds un asinsvadu sistēmai, osteoporozes, hipertensijas un insulīna rezistences profilaksei. Minerālvielu koncentrācija sieros ir atkarīga no izejvielām (aitu šķirne, laktācijas stadija, vides apstākļi, ganību veids, augsne), siera ražošanas (procesa, piesārņojuma no iekārtām) un nogatavošanās (iespējama minerālvielu satura migrācija siera slāņos). Aitas piena sieri ir bagātāki ar kalciju, fosforu un magniju nekā govs piena sieri. Sieros ir vairāk kalcija un fosfors nekā pienā (svaigos sieros 4-5x, puscietos 7-8x, cietos 10x). Aitas pienā ir gandrīz divas reizes lielāks kalcija un cinka līmenis, salīdzinot ar govs pienu.

Aitas piena siers ir bagāts ar funkcionāli un fizioloģiski aktīviem savienojumiem, piemēram: vitamīniem, minerālvielām, taukskābēm, terpēniem, sialskābēm, orotskābi un L-karnitīnu, kas lielākoties nāk no piena. Fermentācijas un nogatavināšanas process papildus bagātina tos ar citām bioloģiski aktīvām vielām, piemēram, bioaktīviem peptīdiem, γ-aminosviestskābi (GABA) vai biogēnamīniem.

/Baiba Iskrova, uztura speciāliste/